תזרים המזומנים,האם אתה מנהל אותו ?

חשוב מאוד לשמור על גמישות מחשבתית, לא לאבד את הראייה הביקורתית ואת יכולת השיפוט.

תזרים המזומנים,האם אתה מנהל אותו ?

האם אתה מנהל את תזרים המזומנים

או שתזרים המזומנים מנהל אותך

חלק א'

ברכות. קבלת החלטה להתחיל עסק חדש. זהו שלב מלא התרגשות, מלא אפשרויות אבל…לא רק.

התוכנית העסקית שלך לא תהיה שלמה בלי שתקדיש מחשבה מיוחדת לתזרים המזומנים הצפוי, בלי שתשכיל לחזות את צרכי האשראי אשר צפוי העסק החדש לצרוך, את המועד והסכום הנוחים והנכונים להחזרי ההלוואות והפיכתן להון חוזר, ברצוננו לצייד אותך בכמה מושגי בסיס שכדאי לאמץ כבר עכשיו, כשהכול עוד חדש ומלא הבטחות:

"מי בכלל צריך תזרים מזומנים? אי אפשר בלי?"

לא ממש. ביולי השנה עומדת להיכנס לתוקפה התקנה החדשה של המפקח על הבנקים שלא לאשר יותר חריגות מעבר למסגרת האשראי המאושרת לכל לקוח. בתי העסק אשר יפגשו את המועד כאשר אינם מוכנים, עלולים להיקלע לקשיים בגלל ניהול לקוי של חשבון הבנק. זה עלול לקרות אפילו לחברות רווחיות ומצליחות, שכל אשמתן הייתה אי סדר ומשמעת פנימית הנובעות מחוסר תכנון. האויב הגדול ביותר של מרבית אנשי העסקים הוא המשפט "יהיה בסדר" . זה לא יהיה בסדר אם לא תתכונן לזה בזמן – והזמן הוא עכשיו.

התזרים הינו כלי חיוני לבתי העסק המנהלים הנהלת חשבונות חד-צידית משום שאין ברשות עסקים אלו כלי מעקב על יתרות חוב כפי שקיים בעסקים בעלי הנהלת חשבונות כפולה. הוא מסייע במעקב אחרי תשלומים לספקים, תקבולים מלקוחות וגביה מלקוחות חייבים.

בשנים האחרונות הולכת וגוברת ההכרה של הארגונים הפיננסיים, כגון בנקים, כי דו"ח תזרים מזומנים הינו הכלי החשוב והזמין ביותר המסייע לקבלת החלטות בארגון ועבור הארגון. תזרים מזומנים מפורט ומדויק רוכש עבורך אמון של הבנק ועוזר לא מעט כאשר הינו מצורף לבקשת אשראי של העסק שלך או בתקופות לחץ.

דו"ח תזרים מזומנים שוטף משמש ככלי ניהול כספים עבור מנהל העסק. הוא עוזר לצפות תקופות שפל במחזור העסקי או ברמת הוצאות גבוהה ולהיערך לכך מראש מוקדם ככל האפשר בעזרת פתרונות שונים, לדוגמא: דחיית תשלומים לספקים, עריכת מבצע מכירות ללקוחות המשלמים במזומן, גביה מוגברת מלקוחות חייבים או בקשת אשראי נוסף מהבנק או חברות פיננסיות אחרות, כגון חברות האשראי. החלטות כספיות רבות מתקבלות על סמך תזרים מזומנים עתידי: מועדי פירעון שקים לספקים (לפעמים הבדל של יום הנו משמעותי), בקשת הלוואה מהבנק ומועדי החזר ההלוואה, החלטה להפקיד כסף לפיקדון או לקרן ושחרורו לעו"ש, מועד ותנאי תשלום של ההשקעות בעסק והחלטות רבות נוספות.

"הגדרת תזרים מזומנים" – מה זה בכלל?

תקבולים ותשלומים של כספים, הנובעים מפעילותו הכוללת של העסק.

דו"ח תזרים מזומנים – כלי ניהולי פיננסי המעניק יכולת לחזות את מצב דפי הבנק ולתכננם באופן אופטימאלי. הדו"ח מספק מידע על תקבולים ותשלומים עתידיים של העסק והנגזרת מכך – היתרה הצפויה בחשבון הבנק לכל יום עתידי.

 תזרים מזומנים מסתמך על יתרות בבנקים, תקבולים מלקוחות, תשלומים לספקים, שקים דחויים, החזרי הלוואות, התחייבויות, הוראות קבע לספקים, צפי משתנה של הכנסות והוצאות, תשלומים לרשויות ותשלומים עבור השקעות צפויות.

דרכי ניהול תזרים מזומנים:

  1. רישום ידני של כל תנועה כספית צפויה ביומן וחישוב סיכום יומי. השיטה אינה יעילה כלל עקב העבודה הרבה הכרוכה בה, תמונה חלקית של המצב הכספי וקושי בהצגת התמונה לגורמים חיצוניים.
  2. בעסקים בהם מנהלים הנהלת חשבונות דו-צידית באופן ממוחשב ורציף ישנה אפשרות להפיק דו"ח תזרים מזומנים צפוי. השיטה הינה טובה יותר מהשיטה הידנית, אך הצפי הינו חלקי בלבד ואינו כולל תנועות עתידיות צפויות אשר אין בבסיסן אסמכתא חשבונאית (שק או חשבונית).
  3. תוכנות ניהול תזרים מזומנים אשר פותחו בשנים האחרונות עוזרות אף הן בניהול התזרים. התוכנות עולות כסף, דורשות הדרכה וברובן הינן תוכנות מדף, נדרשת התאמה לצורכי הארגון. לעתים אין באפשרותן להבדיל בין רישום צפוי, חשבונית או שק, אין אפשרות להפוך רשומה מסוג אחד לאחר (חשבונית ששולמה הופכת לשיק או שיקים), אלא דורשות למחוק את הרשומה ולהכניס חדשה, התאמת בנק אינה פשוטה וברורה לעין. תוכנות ברמה גבוהה יותר עולות אלפי שקלים.
  4. השיטה הרביעית הינה הפשוטה והיעילה ביותר, בוודאי כשהעסק בשנותיו הראשונות, הינה שילוב של הפתרון הממוחשב עם הפתרון הידני – ניהול תזרים מזומנים בעזרת קובץ גיליון אלקטרוני (אקסל של Windows), השיטה אינה דורשת הוצאה נוספת מלבד רכישת ה- Office כלי המתאים למנהל או לפקיד עם ידע בינוני באקסל.

התאמת בנק –  בעזרת התאמת בנק יומית ניתן לבצע בקרה על פעילות חשבון הבנק, העדכון מאפשר לראות את התחזית המעודכנת ברמה יומית לאחר כל התאמה, לעלות על טעויות כגון הפקדת שיק של ספק טרם זמנו, שינוי במועדי חיוב החשבון בהוראות קבע, שגיאות בהפקדת שקים מלקוחות ומזומנים, עמלות גבוהות או שגויות של הבנק וכדומה וכמובן לפעול מיד על מנת לתקן את הדורש תיקון.

יש לזכור כי מעל לכל, תזרים מזומנים הוא כלי לשליטה, לבקרה, לדעת איפה אתה עומד ומה היכולות הפיננסיות שלך.

חשוב לזכור: רק מי שיודע היכן הוא ניצב יכול לעשות, בתבונה ובאומץ, את הצעד הבא. 

המשך בניוזלטר הבא…

קראו עוד על:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *