תזרים המזומנים בעסק – האם אתה מנהל אותו או הוא אותך?

חשוב מאוד לשמור על גמישות מחשבתית, לא לאבד את הראייה הביקורתית ואת יכולת השיפוט.

תזרים המזומנים בעסק – האם אתה מנהל אותו או הוא אותך?

חלק ג'

בניוזלטר זה, השלישי בסדרה העוסקת בסודות תזרים המזומנים, נמשיך להעמיק ברזי התזרים. לאחר שבניזולטר הראשון עסקנו בשאלה מה זה בכלל תזרים מזומנים, למה הוא חיוני, והצגנו שיטות שונות לנהלו, בניוזלטר השני הצגנו את הדרכים לעדכון שוטף של תזרים מזומנים, תוך דגש על ההוצאות הקבועות והמשתנות. בחלק השלישי נלמד איך מכניסים צפי הכנסות לתזרים מזומנים, איך מנהלים תזרים של עסק העובד עם מספר בנקים, נכיר את פלאי "הריכוז היומי" וכלים נוספים החיוניים לעסקים שרוצים להצליח.

 

צפי הכנסות או מה עושים עם התקבולים

התקבולים יכולים להיות בצורת מזומן, ש'קים, העברות בנקאיות או זיכויי החשבון על ידי חברות אשראי. תקבולי מזומן בפועל ניתן להכניס לתזרים מזומנים ליום ההפקדה הצפוי.

ש'קים מלקוחות ניתן להכניס בדיוק כמו ש'קים לספקים, אך כעת הסכום יופיע בזכות. כאשר יתקרב היום בו עליכם להפקיד את הש'ק הדחוי מהלקוח, תוכלו לראות את זה בעזרת התזרים ולהפקיד את הש'ק בזמן. לא לשכוח לבדוק את הש'ק במערכת בדיקת חשבונות מוגבלים של בנק ישראל בעת התקבול.

ניתן להכניס העברות בנקאיות צפויות מהלקוחות ככל צפי רגיל, לרשום את הסכום בזכות ולעקוב בעזרת התזרים אחרי ביצוע ההעברה על ידי הלקוח.

צפי זיכויים מחברות האשראי – לכל חברות האשראי ישנו אתר אינטרנט אשר בו כל לקוח עסקי יכול לקבל פירוט זיכויים עתידיים. ניתן להכניס זיכויים אלו ככל רשומה אחרת. בעסקים אשר מועדי הזיכוי שונים מפעם בשבועיים כדאי לעדכן את הזיכויים בתזרים מזומנים על בסיס שבועי.

 

ריכוז יומי

בגיליון נוסף באותו הקובץ בעזרת פונקצית "sum if" תוכלו לבנות תזרים מזומנים יומי מרוכז ותראו מה הוא סך ההכנסות, הוצאות והיתרה לכל יום בחודש בלי פירוט. זה יכול לעזור לעסקים עם פעילות בנקאית רחבה עם תנועות רבות ביום לראות את המצב הצפוי בבנק.

 

מספר בנקים

דו"ח תזרים מזומנים חיוני ויעיל אף יותר לעסקים בעלי חשבונות במספר בנקים. אפשר לנהל תזרים מזומנים בגיליון נפרד לכל בנק ולרכז את כולם בגיליון "ריכוז יומי", אך לפעמים יעיל ופשוט יותר למעקב לנהל את כל הבנקים בגיליון אחד. למשל לעסק בעל שלושה חשבונות בנק השדות יהיו כדלקמן: תאריך, אסמכתא, לפקודת, פרטים או הערות, חובה בנק א', זכות בנק א', יתרה בנק א', חובה בנק ב', זכות בנק ב', יתרה בנק ב', חובה בנק ג', זכות בנק ג', יתרה בנק ג', יתרה מאוחדת. כאשר מכניסים רשומות יש להכניס את הסכום בחובה או בזכות בהתאם לבנק בו צפויה התנועה.

התזרים יאפשר להעביר סכומים מחשבון אחד לאחר לפי הצורך ומראש!

בגיליון "ריכוז יומי" יהיה ריכוז לפי ימים של שלושת הבנקים והיתרה המאוחדת.

 

תזרים מזומנים מול ניהול כספים באמצעות תוכנת הנהלת חשבונות

ניהול תזרים מזומנים צריך להיות בשיתוף עם תוכנת הנהלת החשבונות. בכל הקשור לתשלומי מיסים, תשלומי ספקים וכל פעולה בעלת משמעות משפטית יש להסתמך על תוכנת הנהלת החשבונות בלבד. תזרים הינו כלי עזר ניהולי.

בעת תשלומים לספקים יש להשתמש ביתרות כפי שרשומות בכרטסת הנהלת החשבונות, באמצעות התזרים ניתן להחליט על מועדים ולראות היסטוריית תשלומים לאותו הספק (בעזרת סינון) לשיקול דעת נוספת.

אפשר להיעזר בהיסטוריית תזרים מזומנים בעת התאמת בנקים בתוכנת הנהלת חשבונות ובקרה כלשהי על לקוחות, ספקים וש'קים חוזרים – הרי יש בידיכם דפי בנק מפורטים וממוחשבים כל התקופה אחורה!

כפי שנכתב בניוזלטר הראשון – פונקצית תזרים מזומנים ברוב תוכנות הנהלת החשבונות הינה מספקת את הצורך בדו"ח תזרים מזומנים מפורט ומדויק עם צפי קדימה ולא כוללת תנועות אשר אין עליהן אסמכתא חשבונאית.

 

כלים נוספים

טבלת ציר תאפשר לכם לסכם ולרכז את ההכנסות או את ההוצאות לפי קריטריון (שם הספק או מקור התקבול או סעיף תקציבי של הכנסה או הוצאה) לפי חודשים או שנים.

ניתן לבנות גרפים ליתרות חשבונות הבנק וליתרה המאוחדת, בתוספת מסגרת האשראי, הגרף יספק לכם מידע לגבי מועד החריגה ממסגרת האשראי ויאפשר לכם להיערך לכך מראש.

הוצאות בכרטיס האשראי של העסק – אפשר לנהל גיליון נוסף בו יירשמו כל ההוצאות אשר שולמו באמצעות כרטיס האשראי של החברה. הסכום הסופי ייכנס אוטומטי לתזרים המזומנים לפי חודשים. בדרך אחרת מכניסים כצפי קדימה לשנה את חיובי כרטיסי האשראי על סמך העבר ורק מתקנים את הסכום לקראת מועד הפירעון, את המידע לגבי החיוב הקרוב ניתן למצוא באתר האינטרנט של הבנק.

 

ניהול  תזרים המזומנים הוא המשימה הראשונה של כל עסק הרוצה לגדול ולפרוח. אנו מקווים שהמידע הזה יעזור לכם בצעדים הבאים. בהצלחה.

 

קרא עוד על:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *