יש לך סטארט אפ? תזרים המזומנים לוחץ? גבש תוכנית אופציות לעובדים

חשוב מאוד לשמור על גמישות מחשבתית, לא לאבד את הראייה הביקורתית ואת יכולת השיפוט.

יש לך סטארט אפ? תזרים המזומנים לוחץ? גבש תוכנית אופציות לעובדים

יש לך סטארט אפ? תזרים המזומנים לוחץ?

        גבש תוכנית אופציות לעובדים

 

בעשור האחרון גובשו תכניות רבות לשיתוף עובדים בהצלחת החברה בה הם עובדים, והדבר הפך למקובל בחברות בעולם ובארץ.
מדוע  אופציות?

התחרות הקשה על גיוס עובדים מקצועיים ואיכותיים והצורך לשמר את העובדים בתוך החברה, מחייבים את החברות להציע לעובדיהן תמריצים חדשים ואטרקטיביים שיגרמו להם לבחור לעבוד בחברה ובשלב מתקדם יותר יהוו תמריץ להישאר בה לטווח ארוך.

התוכניות מגבירות את הזדהות העובדים עם החברה, וממריצות אותם להשקיע ולהתאמץ יותר, שהרי עכשיו הם בעלי מניות או בעלי אופציות למניות. ניתן לראות בצורת תגמול זו ניסיון לקשור את גורל העובדים עם גורל החברה ולשימור העובד בתוכה.

 

יתרון נוסף שניתן לשיטת תגמול עובדים באמצעות מניות או אופציות למניות נובע מהעובדה שאין צורך להוציא מזומנים מהחברה: לא ביום הקצאת המניות/האופציות למניות ולא ביום המימוש. בשעה שמדובר על אופציות, שיקול זה יהיה משמעותי מאוד עבור חברות עם מחסור במזומנים וחברות הזקוקות למזומנים שישמשו מנוף לצמיחתה של החברה ולהשקעות נוספות.

 

בעיה נוספת שהתגמול באמצעות מניות, או אופציות למניות, בא לפתור היא "בעיית הסוכן" המתוארת באמצעות הקונפליקט הבא: ההפרדה בין בעלי החברה, מנהלי החברה והעובדים יוצרת בעיות של ניגוד אינטרסים בין הגופים. מחד, בעלי החברה מאצילים סמכויות החלטה למנהלים ולעובדים/ת ,המשמשים כשליחיהם בחברה, כדי שאלו יקבלו החלטות שיעלו את ערך החברה. מאידך, הפעולות הנדרשות מהמנהלים/העובדים לקידום מטרות הבעלים, אינן עולות לעיתים בקנה אחד עם האינטרסים הספציפיים שלהם. מובן שבעיה זו רלוונטית בעיקר לעובדים בכירים בחברה, שלהם השפעה מהותית על פעילות החברה ועל ניהול מדיניותה ההשקעות שלה.
בעת הקצאת מניות או אופציות למניות, הופכים עובדי החברה לחלק מבעליה או לבעלים פוטנציאליים בה (במקרה של הקצאת אופציות למניות) כך הקונפליקט האמור מצטמצם ומטרות בעלי החברה ועובדיה משתלבות.

חברות מקצות אופציות לעובדיהן ממספר מניעים:

  1. קישור העובד לחברה לטווח ארוך.
  2. תמריץ לשיפור ביצועי העובד בטווח הארוך והקצר.
  3. יצירת זהות אינטרסים בין העובדים לבעלי המניות.
  4. תחליף חלקי למשכורת, או בונוס, או תחליף להעלאתם.
  5. ואולי חשוב מכל – תחרות מול חברות אחרות על משיכת העובדים לחברה.

על מה ניתן להתמקח?

כמו בכל משא ומתן, הדברים נתונים לדיון אולם צריכים להיות מציאותיים.

להלן מספר נושאים שניתן להתמקח עליהם:

א. הגדלת מספר האופציות שיוענקו.

ב. הורדת מחיר המימוש של האופציות

ג. הקדמת תקופות המימוש (ללא קיצור התכנית).

 

מה מוכיח את קיום האופציות?

חשוב להדגיש כי יש צורך במסמך רשמי חתום מהחברה. הבטחת המנהל/ת כי יחולקו אופציות אינה בהכרח מספיקה. ברוב החברות, מקבל/ת העובד/ת "מכתב זכאות" בו יש הודעה רשמית על הקצאת האופציות והתנאים העיקריים שלה. לרוב מצורפת למכתב גם תכנית האופציות שאושרה על ידי החברה. הניצע נדרש/ת לאשר את קבלת המכתב.

 

קראו עוד על:

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *